Powrót

Programowanie w przedszkolu i telewizji

Kasia któregoś dnia po zajęciach w przedszkolu przyniosła kartkę z zadaniem, które z relacji nauczyciela wykonała wyjątkowo szybko i sprawnie. Po zobaczeniu wspomnianej kartki od razu wiedziałem o co chodzi.

TataDeveloper - Programowanie w przedszkolu i telewizji

Okazało się, że cała grupa dostała za zadanie “zaprogramować” postać o imieniu Pak w ten sposób, żeby dotarł do swojego ulubionego jedzenia wykonując podane instrukcje. Kasia zrobiła to najszybciej ze wszystkich i bardzo jej się to spodobało.

Przypomniało mi to o pewnym odcinku bajki Blaze i Megamaszyny, którą swego czasu oglądaliśmy niemal codziennie. W sezonie 4, odcinku 7 Blaze zamienia się w Megarobota i pomaga innym maszynom. W pewnym momencie do uratowania są małe małpki, które utknęły na środku jeziora lawy. Pojawia się Blaze i jego kierowca AJ.

TataDeveloper - Programowanie w przedszkolu i telewizji: Blaze i AJ

AJ po ujrzeniu całej sytuacji mówi: “Wiem co zrobimy - zaprogramuję cię! Programowanie to instrukcje dla maszyny co ma robić.”

TataDeveloper - Programowanie w przedszkolu i telewizji: Blaze i mapka

Po wpisaniu instrukcji za pierwszym razem, Blaze nie uratowałby małpki, więc trzeba spróbować jeszcze raz. Za drugim razem już się udaje - instrukcje skoków z jednej wysepki na drugą w końcu doprowadzają Blaze’a do małpki.

TataDeveloper - Programowanie w przedszkolu i telewizji: Blaze i instrukcje

Instrukcje są zapisywane, a następnie wykonywane, dzięki czemu Blaze faktycznie skacze po wysepkach i ostatecznie udaje mu się uratować zwierzaka w potrzebie.

TataDeveloper - Programowanie w przedszkolu i telewizji: Blaze i skoki

W przedszkolu zadanie było nieco bardziej skomplikowane, bo poleceń było więcej, natomiast podejście było nieco inne - zamiast samemu planować polecenia, należało wykonać już zapisany zestaw.

To, że Kasi bardzo się to spodobało wskazuje na jedno - powinienem przygotować więcej tego typu zabaw w programowanie, bo od rysowania na kartce do wklepywania poleceń na tablecie czy komputerze w program typu Scratch już niewiele brakuje.